Sluneční kolektory

Sluneční energie patří mezi nevyčerpatelné zdroje energie, nemá žádné negativní účinky na životní prostředí. Množství této energie, které se dá využít závisí na klimatických podmínkách. Česká republika má poměrně dobré podmínky pro využtí sluneční energie. Sluneční energii lze dobře využívat nejen v oblastech s dlouhým slunečním svitem, ale i s vyšší nadmořskou výškou.

Sluneční kolektor pracuje na principu skleníkového efektu. Teplo se zachytává pod skleněným (nebo jiným průsvitným) krytem v absorbéru, který se ohřívá a odevzdává teplo, teplonosnému médiu, které může být voda, vzduch, olej, apod. Tmavá barva absorbéru odráží asi 10% dopadajícího slunečního záření. Některé kolektory bývají pokryty tzv. selektivním nátěrem, který zvyšuje absorbci tepla v kolektoru (snižuje úniky) a také je trvanlivější než běžná černá barva. Má také malou emisivitu v oblasti infračerveného záření. Absorbéry jsou obyčejně vyráběny z mědi anebo hliníku. Měď je sice dražší než hliník, ale lépe vede teplo a méně koroduje. Jako izolace se většinou používá skleněná vata nebo různé formy PU, ale i vakuum. Rám absorbéru nebo celá vana je z hliníku, plastu, železa, ale může být i ze dřeva.

Sluneční kolektory

  1 slunecni kolektory thumb 2 slunecni kolektory thumb  

Aktuality

Kotlíkové dotace

Díky Ministerstvu životního prostředí a Státnímu fondu životního prostředí ČR můžete v průběhu letošního roku získat až 127 500 Kč na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo ve vaší domácnosti.

Kotlíkovou dotaci získáte na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Je poskytována z Operačního programu Životní prostředí. Program prioritně zvýhodňuje obnovitelné a bezemisní zdroje, jako jsou tepelná čerpadla, a navíc podporuje další technická opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti rodinného domu. Součástí financování jsou i nenáročná opatření, např. dílčí výměna oken či zateplení střechy. Kotlíkové dotace budou pro občany administrovat krajské úřady.

Kontaktujte nás

jednatel

Ing. Martin Babinec
- jednatel společnosti

home Zengrova 480/27
703 00 Ostrava – Vítkovice
telefon +420 725 466 477
email martinbabinec@sporim-energii.cz